PIERSI. PORADNIK DLA KAŻDEJ KOBIETY

Hej!

Jak widzicie, naprawdę ciężko jest mi się zabrać do pisania. W weekend miałam gości, nie przygotowałam nic na zapas i takim sposobem na blogu znowu panuje tekstowa posucha. Biorę sobie jednak do serca moje słowa, bo obiecałam, że będę tu często zaglądać i już naprawiam swój błąd.

Na Instagramie pytałam Was, czy chcielibyście przeczytać moją opinię na temat książki, którą otrzymałam kilka tygodni temu od Wydawnictwa Otwartego. Miała swoją premierę 3 października, a aktualnie trwa promocja na książki o tematyce zdrowotnej w Empiku więc można ją upolować za całkiem niską kwotę. Mowa tu oczywiście o pozycji o Kristi Funk – „Piersi. Poradnik dla każdej kobiety”. Jeśli Was zaciekawiłam – zapraszam na krótką opinię na jej temat + moje doświadczenia związane z profilaktyką raka piersi.

wydawnictwo otwarte kristi funk piersi. poradnik dla każdej kobiety

Poradnik o piersiach?

„Piersi. Poradnik dla każdej kobiety” to instrukcja obsługi naszego biustu. W książce tej zawarte są podstawowe pojęcia z zakresu anatomii, histologii czy biochemii, a także wiele badań naukowych na temat naszych głównych bohaterek.  To książka skierowana do każdej kobiety – jak pisze lekarka – dla tej która ma lub miała piersi. Można po nią sięgać więc niezależnie od naszego statusu – nie zważając na to, czy jesteśmy młode, czy stare, chore czy zdrowe.

Poradnik został podzielony na kilka części. Na początek zapoznajemy się z budową piersi, następnie prawidłowym samobadaniem, następnie przechodząc do tematu raka piersi. Na początku autorka zdecydowała się na obalenie powszechnie krążących w społeczeństwie mitów, później rozprawia się z czynnikami ryzyka, a następnie opowiada o technikach wykrywania, badania i leczenia zmian nowotworowych, a także o życiu po zakończonej terapii.

Kristi Funk skupia się na przelazywaniu rzetelnej wiedzy popartej wieloma badaniami epidemiologicznymi. Przytacza dane z różnych zakątków świata, a na samym końcu tej pozycji znajduje się wpis z wszystkich źródeł, z których zdecydowała się czerpać lekarka.

Mam świadomość, że po przeczytaniu tej książki będę bogatsza o wiedzę, która przyda mi się w życiu i nie będzie wyssana z palca, a na tym chyba najbardziej mi zależało. W dobie podważania wszelkiej naukowej wiedzy, której dostarczyły nam wieloletnie eksperymenty, taka pozycja jest wręcz na wagę złota.

Moim zdaniem brakowało takiej pozycji w książkowych zbiorach i cieszę się, że miałam ochotę po nią sięgnąć. Dzięki niej wiem, jakie zmiany wprowadzić w dziecie i stylu życia, by dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją – i fizyczną, i mentalną.  To kompleksowy poradnik skierowany do szerokiej grupy odbiorców. Jestem zdania, że powinna się z nią zapoznać każda kobieta.

Kim jest autorka?

Na koniec dodam kilka słów o autorce. Kristi Funk to lekarka – chirurg onkolog, specjalista do spraw piersi. Jest założycielką fundacji działającej w Stanach oraz kliniki – Pink Lotus Breast Center. Kompleksowo dba o swoje pacjentki, poszerzając działanie konwencjonalnej medycyny o wiedzę dietetyków, terapie psychologiczne, sport i medycynę alternatywną. Ma holistyczne podejście do zdrowia, które gwarantuje jej zawodowe sukcesy, w postaci wygranej walki o życie wielu pacjentek.

recenzja książki piersi. poradnik dla każdej kobiety dr kristi funk wydawnictwo otwarte

Październik miesiącem różowej wstążki

Październik to miesiąc, w którym skupiamy się na szerzeniu świadomości na temat raka piersi i szczególną troską otaczamy kobiety objętę tą chorobą i tę, które ją przeszły. Rak to nie wyrok. Warto jednak regularnie się badać, by ostatecznie nie stwierdzić, że jest już za późno. By wygrać walkę z chorobą.

Każda z nas powinna regularnie wykonywać samobadania piersi. Kobiety miesiączkujące powinny wykonywać go w tym samym dniu po rozpoczęciu miesiączki (np. tydzień od pierwszego dnia krwawienia, czyli 2-3 dni po menstrucacji, jeśli przyjmiemy, że trwa ona 4-5 dni). Kobiety które nie miesiączkują czy są w okresie menopauzalnym – tego samego dnia każdego miesiąca, np. 1-ego. Instrukcje tego badania znajdziecie w sieci – czy to na stronach medycznych, czy w formie filmów na YT.

Oprócz tego kobiety w wieku pomenopauzalnym powinny wykonywać regularne badanie mammograficzne, a kobiety miesiączkujące – USG piersi i badanie palpacyjne u ginekologa. 

Pamiętajcie też o regularnych badaniach cytologicznych. Atypowe zmiany (dysplazje) zdarzają się często, nawet u młodych kobiet, ale po zastosowaniu leczenia w większości przypadków cofają się po kilku miesiącach terapii. Jednak kiedy rak przejdzie w stadium inwazyjne (komórki przekroczą poziom błony podstawnej naskórka) zmiana nie cofnie się, a będzie postępować, ostatecznie dając przerzuty, np. do kości czy wątroby.

Rak nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej dotyka ludzi w sile wieku, którzy bagatelizują siłę profilaktyki i regularnych wizyt u lekarza.

Dziewczyny, badajcie się i namawiajcie do tego swoich mężczyzn! Zadajcie sobie pytanie – kiedy ostatnio robiłam podstawową morfologię? A cytologię i USG piersi? Jeśli na któreś z pytań odpowiecie – więcej niż rok – zapiszcie się na wizytę. Zdrowie jest bezcenne.

Czy macie ochotę zapoznać się z tą książką? Badacie się regularnie? Popieracie ideę różowej wstążki?

Pozdrawiam!

elfnaczi

elfnaczi

Mam na imię Natalia i mam 22 lata. Uwielbiam fantastykę, dobrą czekoladę i puszyste koty. Na co dzień moją głowę zaprząta studiowanie medycyny (UMB), ale w wolnej chwili daję się ponieść fantazji i przenoszę się w świat kosmetyków.

Back to top