MOJA NOMINACJA DO NAGRODY NIKE 2018

Cześć!

Jeśli dobrze mnie znacie, wiecie, że z książkami polskich autorów jest mi niestety nie po drodze. Dopiero niedawno zaczęłam zapoznawać się z rodzimą literaturą – być może potrzebowałam chwili, by do tego dojrzeć? A może po prostu nigdy nie znalazłam powieści, opowiadania czy eseju, które zachęciłyby mnie do regularnego sięgania po tego typu dzieła?

Wiem jednak jedno – warto próbować swoich sił i poszukiwać dla siebie idealnego rozwiązania. Skoro staramy się nie oceniać książki po okładce, nie powinniśmy też przyznawać not przez pryzmat narodowości autora. Postanowiłam więc skorzystać z okazji i wziąć udział w konkursie organizowanym przez księgarnię internetową niePrzeczytane.pl. Czy wiecie już, kogo postanowiłam nominować do tegorocznej nagrody Nike? Zapraszam do przeczytania krótkiego uzasadnienia.


nagrody nike 2018 moje nominacje jakub małecki rdza nieprzeczytane.pl

Zacznijmy jednak od przybliżenia, czym jest Literacka Nagroda Nike

To nagroda, jak sama nazwa wskazuje, literacka, przyznawana żyjącym autorom za książki napisane w ubiegłym roku. W pierwszym etapie ujawnianych jest 20 szczęśliwców nominowanych do nagrody, następnie wybieranych jest spośród nich 7 finalistów, z których jedna osoba będzie zwycięzcą. Konkurs ten ma na celu promowanie polskiej literatury współczesnej – nie tylko powieści, ale również reportaży czy esejów, z naciskiem jednak na te pierwsze.

Kogo postanowiłam nominować? Jakuba Małeckiego i „Rdzę”. Dlaczego?

Z „Rdzą” i Jakubem Małeckim miałam kontakt na początku tego roku, czyli dobrych kilka miesięcy temu. Skorzystałam z wolnej sesji, chciałam sięgnąć po książkę, która nie tylko mnie zainteresuje, ale także zmusi do refleksji, wzbudzi we mnie emocje, a może nawet wzruszy.

Książka opowiada historię kilku „małomiasteczkowych”, swojskich, zwykłych bohaterów. Wszystko zaczyna się od wyjazdu rodziców Szymona, wyjazdu, z którego mieli niebawem wrócić, ale… im się nie udało. Zostaje on pod opieką babci – Tośki, zmienia miejsce zamieszkania z wielkiego miasta, na prowincjonalną wieś. Układa na torach monety, zdobywa przyjaciół, boi się, że Bozia zabierze mu zabawki tak, jak zabrała rodziców – nie pozwalając się nawet pożegnać.

To, co chyba najbardziej przekonało mnie do sukcesu autora to fakt, że mimo niewielkiej objętości książki, napisał historię, która niesie za sobą wiele różnych uczuć. Czasem jedno przeczytane przeze mnie zdanie powodowało lawinę rozmyślań, którą, chcąc nie chcąc, często przerywałam, ponieważ ciekawiły mnie dalsze losy bohaterów.

Wydawałoby się, że życie „małych ludzi” w swojej niewielkiej ojczyźnie nie mogą wciągnąć, zainteresować. Autor jednak umiejętnie porusza się pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, poruszając tematy tak trudne, jak wojna, wysiedlenie i ciężki, bolesny powrót do korzeni. Problemy „milenialnej” młodzieży (nie mylcie jednak tej książki z opowieściami dla nastolatek, to inna kategoria problemów) zostają tu skonfrontowane z życiem w okupowanym kraju, trudem i znojami w walce o polskość oraz dramatycznym zdarzeniem, jakim jest bestialskie traktowanie ludzi. Do tego wszechobecna śmierć zdaje się odciskać piętno na każdym z mieszkańców i kroczyć za nimi niczym cień, rzucając go jednocześnie na ich przyszłe losy.

Z wolą walki i życia kontrastuje jednocześnie często powtarzane przez bohaterów zdanie – „wszystko będzie dobrze”. Mimo problemów i trudnych do podjęcia decyzji bohaterowie idą z nurtem, nie torując sobie drogi do polepszenia swoich losów. Dają się nieść prądom, nie zważając na konsekwencje, nie radząc sobie jednocześnie z odpowiedzialnością i ciążącymi nad nimi decyzjami, które podjęli w przeszłości.

„Rdza” opowiada o stracie, miłości, przyjaźni – także tej wielopokoleniowej.

Książka zmusza do refleksji i chwili zastanowienia.  Bo, niestety jak to w życiu bywa, nie zawsze wszystko jest i „będzie dobrze”.

Znacie książki Jakuba Małeckiego? Mieliście okazję czytać rdzę? Jakie byłyby Wasze nominacje?
Pozdrawiam!

Wpis konkursowy.