10 ZALET POSIADANIA CZYTNIKA E-BOOKÓW | KINDLE PAPERWHITE 3

Hej!

Jeśli dobrze mnie znacie to wiecie, że jestem molem książkowym. W gimnazjum potrafiłam pochłonąć setkę książek i nie stanowiło to dla mnie żadnego problemu. Ostatnio do książek siadam częściej niż zwykle, ale nadal daleko mi do moich nastoletnich rekordów – więcej czasu poświęcam podręcznikom niż literaturze pięknej, a ich nie zaliczam w poczet przeczytanych tytułów – są dla mnie po części pracą, a nie przyjemnością i odpoczynkiem.

Odkąd stałam się szczęśliwą posiadaczką czytnika Kindle Paperwhite 3 (chwała Mateuszowi za to) czytam znacznie więcej. Dlaczego? Czy ebooki wygrywają u mnie w starciu z tradycyjnymi, papierowymi egzemplarzami? Czy warto kupić czytnik? Przedstawię Wam dzisiaj kilka zalet posiadania „elektronicznej książki”. Zapraszam!


ZALETY POSIADANIA CZYTNIKA EBOOKÓW KINDLE PAPERWHITE 3 2

1. Oszczędzasz miejsce.

Po kilku latach nałogowego kupowania książek zdałam sobie sprawę, że wraz ze wzrostem mojej kolekcji nie rosną półki czy pokój. W pewnym momencie nie miałam już gdzie trzymać książek i musiałam robić dla nich dodatkowe miejsce kosztem innych rzeczy. Odkąd mam czytnik książki zajmują znacznie mniej miejsca – zazwyczaj kupuję tylko ulubione serie lub egzemplarze bogato ilustrowane. Nowości czytam w formie ebooków.

2. Nie musisz zabierać ze sobą wielu książek.

Jadąc na wakacje miałam problem z pakowaniem walizki. Wiedziałam, że na przeczytaniu jednej książki się nie skończy, szczególnie podczas dłuższych wyjazdów, a pakowanie dwóch czy trzech mija się z celem – zaczyna brakować miejsca na kosmetyki i ubrania, a to przecież artykuły pierwszej potrzeby. Na czytniku zajmującym tyle miejsca co cienki zeszyt mogę mieć kilkadziesiąt egzemplarzy – wiem, że lektur nigdy nie zabraknie, a nawet jeśli – zawsze mogę coś dokupić i zgrać na Kindla dzięki wi-fi.

3. Chronisz środowisko.

Jestem fanką tradycyjnego papieru. Lubię zapach książek, uwielbiam odręczne notatki i bazgranie w kilku notesach na raz. Mam jednak świadomość, że często wiąże się to z wycinką drzew – niestety dziś niezbyt często spotyka się skupy makulatury, a papieru zużywamy setki ton. Ograniczając kupowanie klasycznych wersji ksiażek nie przyczyniamy się do pogorszenia i tak słabego już stanu lasów. Poza tym bateria wystarcza na bardzo długi czas, więc czytnik ładujemy tylko kilka razy w roku.

4. Dbasz o oczy i wzrok.

Napiszcie mi w komemtarzu ile razy zdarzało Wam się czytać wieczorami, przy bardzo słabym świetle? Albo w jesiennej szarówce, kiedy każdy z nas musi wytężać wzrok, co nie jest komfortowym uczuciem? Oprócz tego, że czytnik ma podświetlany ekran z możliwością wielostopniowej regulacji jasności to czytanie ebooków na czytniku jest też o wiele zdrowsze dla oczu w porównaniu z czytaniem ich na tablecie. Oczy tak się nie męczą, ponieważ ekran czytnika imituje kartkę i tusz – nazywa się to e-papierem. Czasem ciężko jest zauważyć różnicę pomiędzy tym „wirtualnym”, a rzeczywistym. Diody podświetlenia w moim czytniku nie święcą mi prosto w oczy, jak ma to miejsce w przypadku telefonu czy tabletu, ale w górę, na ekran. Dodatkowo ekran jest matowy i nie odbija światła, co równiez pozytywnie wpływa na jakość obrazu.

ZALETY POSIADANIA CZYTNIKA EBOOKÓW KINDLE PAPERWHITE 3 3

5. Oszczędzasz pieniądze.

Ebooki są tańsze niż tradycyjne książki, przynajmniej o kilka złotych. Dodatkowo na różnych stronach możemy porównywać ich ceny i wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Kilka miesięcy temu dowiedziałam się także o istnieniu porttalu Legimi, dzięki któremu książki możemy czytać w abonamencie wybierając wśród setek tytułów – i starszych, i nowszych. To dobre rozwiązanie dla osób regularnie czytających książki. Oprócz tego sporo klasyków literatury udostępnianych jest w formie e-książek całkowicie za darmo. Poza tym ktoś pisał mi w komentarzu, że niektóre biblioteki oferują darmowy kod dostępu do Legimi – wtedy to już „żyć nie umierać” 😀

6. Możesz czytać zawsze i wszędzie.

Czytnik znacznie łatwiej wyjąć i utrzymać w rękach niż zwykłą książkę. Jest lżejszy i mniejszy, a poza tym – poręczniejszy. Odkąd mam Kindle czytam w autobusach, na przerwach między zajęciami, czy na nudnych, ale przymusowych wykładach. Dzięki temu liczba przeczytanych przeze mnie książek stale rośnie, ja rozwijam się i zdobywam wiedzę, a poza tym nie narzekam na brak zajęcia. Na czytnik mogę wrzucić też podręcznik i doszkalać się w trakcie wolnej chwili.

7. Wiesz, ile czasu poświęcisz na przeczytanie rozdziału, czy całej książki.

Zawsze miałam problem z przerwaniem czytania – kiedy rodzice wołali mnie na obiad zazwyczaj krzyczałam, że przyjdę, jak skończę rozdział – czasem trwało to dwie minuty, czasem pięć, a czasem… Sami wiecie jak jest 😉 Teraz kontroluję mój czas czytania, oraz stale mogę śledzić mój progres – w rogu zazwyczaj pokazuje się informacja, ile procent książki udało mi się już przeczytać. To raczej ciekawostka i dodatek, ale bardzo przydatny – u mnie sprawdza się świetnie, bo zazwyczaj na finiszu motywuje mnie do skończenia danej części i nie odkładania czytania krótkich fragmentów na później.

8. Dostosowujesz książkę pod siebie.

Korzystając z czytnika i dedykowanych mu programów można zmieniać w książce czcionkę na taką, która bardziej nam odpowiada, dopasować rozmiar tekstu do naszych potrzeb i podmienić okładkę. Jeśli chodzi o czcionki, raczej ich nie zmieniam, za to z opcji zmiany rozmiaru korzystam naprawdę często. Czasem ciężko czytało mi się daną książkę, bo litery były zbyt małe, lub zbyt duże – teraz nie mam z tym problemu. Ta cecha szczególnie przypadła do gustu moim rodzicom.

9. Tłumaczysz słowa bez zaglądania do słownika.

Kindle ma wbudowany słownik, dlatego nieznane nam wyrazy możemy spróbować dzięki niemu przetłumaczyć. Najczęściej tyczy się to języka angielskiego, ale można poekspetymentować z wgraniem innych wersji. Poza tym, jeśli czytnik ma połączenie z internetem można skorzystać z jego dobrodziejstw. Jeśli jednak czytnik nie jest wyposażony w możliwość połączenia z wifi ciekawym rozwiązaniem jest zaznacznie tych słów i powrót do nich w dogodnej chwili. Czytnik nie pozowli Wam ich przeoczyć, więc nie będziecie mieli problemu z ich odnalezieniem.

10. Możesz magazynować na nim pliki, notatki, a nawet zajrzeć z jego pomocą do internetu.

Tak jak wspomiałam wyżej, na czytnik można wrzucać nie tylko książki w formacie .epub czy .mobi, ale także teksty w firmacie .txt czy .pdf. Dzięki temu możemy na czytniku korzystać z wcześniej opracowanych przez nas notatek – czy to ręcznych, czy stworzonych w kompuetrze. To dobra metoda na naukę w podróży lub wtedy, kiedy mamy sporo zajęć i nie chcemy zabierać ze sobą masy materiałów. Poza tym niektóre czytniki mają możliwość łączenia z wifi, więc można użyć ich w sytuacji awaryjnej zamiast telefonu. Od biedy można nawet czytać na nich blogi.

ZALETY POSIADANIA CZYTNIKA EBOOKÓW KINDLE PAPERWHITE 3 4

Podsumowując – początkowo podeszłam do mojego prezentu scpetycznie, ale teraz jestem wdzięczna Mateuszowi, bo nie wyobrażam sobie bez niego życia. Czytam gdzie chcę i kiedy chcę i sprawia mi to ograomną przyjemność. Oprócz zalet czytnik ma też wady – wyświetla wszystko w czarno-białym wymiarze, nie jest tak wielofunkcyjny jak tabket czy telefon, ale naprawdę przyjemnie się z niego korzysta. To świetny gadżet dla mola książkowego, a jeśli mi nie wierzycie – koniecznie przyjrzyjcie się temu ekranowi w sklepie z elektroniką.

Korzystacie z czytnika e-booków? Wolicie tradycyjne, czy elektroniczne wersje książek?

Pozdrawiam!