CZEMU WINNY JEST BLOG? ŻYCIE Z ZAKUPOHOLICZKĄ

Cześć!
Zazwyczaj staram się pisać o pozytywnych aspektach prowadzenia bloga, chociaż czasem mam takie dni, kiedy chciałabym pożalić się na statystyki, wyświetlenia i pieniądze, które niby powinny wpadać do kieszeni, a wcale ich w niej nie ma :PZ okazji takiego marudnego, pochmurnego dnia opowiem Wam, co zrobił ze mną blog i jak stałam się jego zakładniczką. Czy z tego wyszłam? Czy kiedykolwiek byłam zakupoholiczką? Wysłuchajcie mojej spowiedzi.

KOSMETYCZNY MINIMALIZM, ŻYCIE Z BLOGERKĄ, BLOG A ZAKUPOHOLIZM, JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU KOSMETYKÓW, Z ŻYCIA BLOGERKI 2

 

Na pomysł założenia bloga, którego prowadzeniem zajęłabym się dłużej niż kilka tygodni, wpadłam w liceum – jednym z najbardziej beztroskich okresów w życiu, kiedy nie trzeba przejmować się rachunkami, zakupami i gotowaniem 😛 Szczerze powiedziawszy nudziłam się i potrzebowałam czegoś, co pozwoli mi przelać kreatywność na mniej lub bardziej materialną rzecz.
Blog początkowo był dla mnie pamiętnikiem, nieco później zauważyłam, że w sumie mogłabym zająć się tym, czym zajmują się inne dziewczyny – kosmetykami. Recenzowałam, tworzyłam teksty metodą prób i błędów, uczyłam się wielu nowych rzeczy i coraz bardziej zagłębiałam w temat produktów upiększających naszą skórę.

 

KOSMETYCZNY MINIMALIZM, ŻYCIE Z BLOGERKĄ, BLOG A ZAKUPOHOLIZM, JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU KOSMETYKÓW, Z ŻYCIA BLOGERKI 3

 

I właśnie tak się to wszystko zaczęło… To kosmetyk tu, to tam, po półtorej roku, może dwóch latach blogowania miałam spore zapasy. Nie dość, że sama kupowałam sobie wiele produktów, to jeszcze zaczęłam otrzymywać je do testów w ramach współpracy.
Były takie miesiące, gdzie nie zużywałam praktycznie nic, a ciągle dokupowałam nowości. Doszłam do takiego momentu, że nie wiedziałam, w co mam włożyć ręce i od czego zacząć. Dla pewnej grupy osób moje zapasy okazałyby się pewnie śmiesznie małe, ale mnie ta ilość zaczęła przytłaczać. Tym bardziej, że w wieku nastoletnim stawiałam raczej na ilość, a nie na jakość i myślę, że to cud, że nie odbiło się to negatywnie na mojej skórze i że do tej pory nie pojawił się u mnie trądzik kosmetyczny.
Do dziś pamiętam te dni, kiedy w przewie od zajęć szłam sobie do Rossmanna albo Hebe i kupowałam tonik, płyn micelarny, żel pod prysznic i kolejny balsam. A może jeszcze chusteczki do demakijażu? I jakaś fajna, nowa maseczka!
Kuszące były też promocje na kosmetyki kolorowe np. w Super Pharmie czy Rossmannie. Jak jest 50% zniżka to trzeba się obłowić! Co z tego, że połowa tej kolorówki i tak wyląduje później w koszu, bo jest źle dobrana i w sumie wcale mi się nie podoba.

 

KOSMETYCZNY MINIMALIZM, ŻYCIE Z BLOGERKĄ, BLOG A ZAKUPOHOLIZM, JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU KOSMETYKÓW, Z ŻYCIA BLOGERKI 4

 

Jak to się stało, że poszłam po rozum do głowy? Dorosłam… To chyba najprostsze i najbardziej szczere wytłumaczenie. Stałam się dobrym obserwatorem – widziałam, że dziewczyny, które mają mniej, ale lepszej jakości rzeczy są bardziej zadowolone, mniej marudzą i zużywają te produkty do końca. Do tego taki minimalizm pozytywnie oddziaływał na ich skórę, włosy, paznokcie i… miejsce w szafkach.
Zauważyłam, że tworzenie list „kosmetyków marzeń” sprawia, że nie mam ochoty sięgać po zamienniki, a odkładam kieszonkowe na coś, czego sam fakt posiadania będzie sprawiał mi przyjemność – tak np. trafiły do mnie pomadki firmy M.A.C – na tyle dobrze mi pasują, że noszę je praktycznie codziennie. Jestem bardzo zadowolona z tego, jak wyglądają i jakie mają właściwości.
Jeśli chodzi o pielęgnację ciała – jestem sobie w stanie pofolgować i używać rożnych rzeczy z różnych półek cenowych – nie przykładam do tego aż tak dużej wagi. Co do twarzy – starannie zwracam uwagę na składy i szukam najlepszych dla mnie rozwiązań, coraz bardziej skłaniając się ku naturalnym kosmetykom zarówno do makijażu, jak i porannych i wieczornych rytuałów.
Jak widzicie, blog potrafi wpędzić wiele dziewczyn w zakupowy szał i mnie to niestety nie ominęło. Dopiero od kilku miesięcy systematycznie zużywam sporo kosmetyków nie dokupując przy tym kolejnych – chyba, że nic danego typu nie czeka już na mnie w łazience. Na sam koniec chciałabym dać Wam kilka rad, do których sama się stosuję, a które pozwoliły mi zaoszczędzić czas, pieniądze i przestrzeń, która mnie otacza 🙂

 

KOSMETYCZNY MINIMALIZM, ŻYCIE Z BLOGERKĄ, BLOG A ZAKUPOHOLIZM, JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU KOSMETYKÓW, Z ŻYCIA BLOGERKI 5

 

  • Nie otwieraj wielu kosmetyków tego samego typu, szczególnie tych, które mają krótkie terminy ważności. Po pierwsze, pewnie ich nie zużyjesz przed tym, jak się przeterminują, a po drugie będziesz je denkować znacznie dłużej.
  • Twórz listy kosmetyków/czegokolwiek marzeń – odkąd spisuję to, co chciałabym mieć, raczej trzymam się planu i nie wydaję kieszonkowego na głupoty.
  • Postaw na jakość, a nie na ilość – kupując lepsze kosmetyki będziesz z nich bardziej zadowolona, a do tego pozwoli Ci to oszczędzić przestrzeń wokół siebie.
  • Nie pędź za trendami. Wiem, że to ciężkie, ale odkąd nie śledzę z zapartym tchem WSZYSTKICH (słowo-klucz :P) premier kusi mnie o wiele mniej produktów.
  • Nie kupuj pod wpływem chwili, kaprysu i emocji. Z doświadczenia wiem, że później i tak rzucam te rzeczy w kąt. Czasem lepiej jest wyjść ze sklepu i wrócić tam następnego dnia.
  • Zrób porządek na półce z kosmetykami. Pewnie okaże się, że masz tam skarby, o których już dawno zapomniałaś i nie miałaś pojęcia, że jeszcze tu są 🙂

 

KOSMETYCZNY MINIMALIZM, ŻYCIE Z BLOGERKĄ, BLOG A ZAKUPOHOLIZM, JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU KOSMETYKÓW, Z ŻYCIA BLOGERKI 6

 

Macie problemy z kupowaniem zbyt wielu rzeczy, czy dobrze się kontrolujecie? Zastanawiałyście się kiedyś nad tym, jak duże zapasy produktów mają dziewczyny prowadzące blogi?
Miłego wieczoru! :*