#WIOSENNIK | NATURALNA WIOSNĄ | MOJE PODEJŚCIE DO NATURALNEJ PIELĘGNACJI | CZY SŁUŻY ONA CERZE TRĄDZIKOWEJ?

#Wiosennik naturalna pielęgnacja naturalna wiosną

 Cześć!
Jest niedziela, ja jestem na wyjeździe, ale zapraszam Was na kolejny wpis z serii #Wiosennik. Tym razem postanowiłyśmy z dziewczynami poruszyć temat naturalnego piękna, kosmetyków i pielęgnacji na nich opartej.
W dzisiejszych czasach jesteśmy otoczeni masą syntetycznych kosmetyków i składników, które niejednokrotnie szkodzą naszej cerze i sprawiają, że staje się ona nadwrażliwa, nadreaktywna i ciężko jest nad nią zapanować. Nadmierną produkcję sebum leczymy ciągłym wysuszaniem skóry, blizny traktujemy silnymi specyfikami na bazie kwasów czy pochodnych retinolu, co przyczynia się do jej ścieńczenia i zaburzenia zdolności regeneracyjnych. 
Czy na tym polega skuteczna pielęgnacja? Czy naturalne kosmetyki mogą zastąpić te syntetyczne? Czy pielęgnacja oparta tylko i wyłącznie na takich składnikach może sprawdzić się przy problematycznych typach skóry? Jeśli jesteście ciekawi, jakie mam zdanie na temat naturalnej pielęgnacji – koniecznie zostańcie ze mną.

naturalna pielęgnacja czy jest skuteczna

naturalny makijaż, naturalne smzinki Lily Lolo

NATURA JEST DELIKATNA…

Pamiętacie jak Wasi rodzice dbali o Waszą skórę, kiedy byliście mali? Sama najbardziej pamiętam rumiankowe kąpiele i stosowanie oliwki Hipp, która była bardzo delikatna dla mojej wrażliwej skóry. Moja mama starała się ograniczać ilość kosmetyków, które nakładała na ciało moje i mojego brata, dzięki czemu ominęły nas egzemy, wysypki i inne nieprzyjemności. Naturalne odpowiedniki syntetycznych składników są delikatniejsze dla skóry, a jeśli miała ona z nimi kontakt od dzieciństwa ryzyko uczuleń jest raczej niewielkie. 

Natura otwiera przed nami swoje podwoje i pozwala korzystać z dobroci, które nam daje – ogórek, tak chętnie dodawany do sałatek może zastąpić kolagenowe płatki pod oczy, cytrusy połączone z oliwą wzmacniają paznokcie lepiej, niż niejedna odżywka, a cukier i sól są idealną bazą peelingów – w połączeniu z olejami mogą zdziałać cuda. Czy potrzeba nam czegoś więcej?

natualna pielęgnacja skry wrażliwej ciała i twarzy

… ALE MOŻE PODRAŻNIAĆ.

Wbrew pozorom naturalne składniki, które są bardzo stężone mogą uczulać i spotyka się tę sytuację dość często.  Stosowane bez przemyślenia mogą przyczynić się do pogorszenia stany skóry i wywołania reakcji alergicznych. Często widzę błędy popełniane w stosowaniu, np. olejków eterycznych – nie powinno się ich w czystej postaci nakładać na skórę, bo mają bardzo skoncentrowane działanie – mogą narobić więcej szkód, niż pożytku.

To samo tyczy się olejów. Ile razu usłyszałam, że zastąpią mi najlepszy krem nawilżający, a moja skóra mi wtedy podziękuje. Owszem, podziękowała – zaostrzeniem się trądziku, rozpulchnieniem i zapchanymi porami mimo tego, że oczyszczałam ją dokładnie. Nie u każdej osoby wyłącznie naturalna pielęgnacja jest najlepszym rozwiązaniem i przekonałam się o tym na swoim przykładzie.

lily lolo naturalne szminki naturalny makijaż

ROZREGULOWANE HORMONY? WINA SYNTETYKÓW! A MOŻE JEDNAK SOI?

Wiele mówi się o szkodliwości przenikających przez skórę filtrów, o teratogennym działaniu izotretynoiny na organizm płodu, SLS’ach powodujących nadwrażliwość skóry, a niewiele osób wie o tym, że naturalne składniki również mogą negatywnie wpływać na stan naszego organizmu. Zioła pite i spożywane w nadmiernej ilości, mimo dostarczania cennych składników wypłukują jednocześnie inne i powodują ich niedobory.

Alergie pokarmowe mogą wiązać się z alergiami skórnymi – jeśli jesteśmy uczulone na cytrusy krem z ekstraktem z tych owoców może powodować u nas wysypkę, podrażnienie czy stan zapalny. Osoby nietolerancją glutenu powinny uważać na ziarna i inne drobinki pochodzące ze zbóż, które mogą znaleźć się w kosmetykach. Naturalna pielęgnacja nie jest tak delikatna, jak mogłoby się to na początku wydawać i może mieć intensywne działanie na skórę.

mydło czarne nacomi naturalna pielęgnacja

MOJE PODEJŚCIE DO NATURALNEJ PIELĘGNACJI I MAKIJAŻU. CZY NATURALNA PIELĘGNACJA POMAGA SKÓRZE TRĄDZIKOWEJ? A MOŻE SZKODZI?

Z tego posta możecie wywnioskować, że jestem przeciwniczką naturalnych kosmetyków, a wcale tak nie jest. Owszem, przez pierwszych kilka miesięcy po nieudanej przygodzie nie chciałam mieć z nimi nic wspólnego, ale od kilkunastu miesięcy włączam takie produkty do swojej pielęgnacji i makijażu i jestem z nich bardzo zadowolona.

Najlepiej sprawdza się u mnie połączenie laboratoryjnych składników i tych pochodzenia naturalnego i szczególnie rygorystycznie pochodzę do tej kwestii w przypadku twarzy. Jeśli chodzi o ciało i włosy – tu mogę stosować je bez ograniczeń i nie dzieje się nic złego. To samo tyczy się mineralnego makijażu.
Po jakie kosmetyki naturalne lubię sięgać najczęściej? Peelingi, maseczki, masła do ust czy kremy, np. te pod oczy. Często wybieram też mieszanki olei, którymi mogę zmywać makijaż, nawilżać skórę ciała i olejować włosy. Jeśli chodzi o makijaż – bardzo często, niemalże codziennie, sięgam po mineralne róże i pomadki, a także pudry. 
Jak naturalna pielęgnacja wpłynęła na moją trądzikową skórę? Strasznie… Miałam wyprysk na wyprysku i ze skutkami tej nieprzemyślanej decyzji walczyłam miesiącami i walczę nadal. Moja skóra się rozpulchniła, pory rozszerzyły i nadal nie wróciły do normalnego stanu i szybciej się zanieczyszczają. Aktualnie wprowadzam do mojej pielęgnacji naturalne elementy, ale nie rezygnuję ze zdobyczy laboratoryjnych badań. Takie połączenie i harmonia pomiędzy kosmetykami powodują, że stan mojej skóry znacznie się poprawił i nadal pnie się ku lepszemu. 
Czy uważam, że natura jest zła? Nie! Należy jednak rozważnie korzystać z jej owoców i nie dać się zwieść nadrukom na opakowaniach. kosmetyk naturalny nie zawsze oznacza bezpieczniejszy i lepszy, ale nie oznacza to, że powinnyśmy całkowicie z nich rezygnować.
Zapraszam do pozostałych uczestniczek akcji #Wiosennik:

kosmetyki naturalne nacomi, naturalna pielęgnacja

Co sądzicie o kosmetykach naturalnych? Często z nich korzystacie? Jak wpływają na Waszą skórę?
Pozdrawiam :*