TRUDNY TEMAT | Jestem za młoda na raka

Cześć dziewczyny!
Jestem pewna, że większość z Was wie, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Symbolem tego „wydarzenia” jest różowa wstążka, która pojawia się w mediach, serwisach społecznościowych a nawet na kosmetykach czy rzeczach do dekoracji wnętrz. 
Dużo z nas, kilkunastoletnich dziewczyn, w ogóle nie jest świadoma zagrożenia. Często myślimy, ze to nas nie dotyczy, że jesteśmy na to za młode. Rak piersi – tylko u kobiety po pięćdziesiątce. Nie bez powodu mówię „nas”, a nie „was”, bo do pewnego momentu moja opinia była zbliżona do tej, którą przedstawiłam wyżej. Jeśli chcecie poczytać trochę o tym trudnym temacie – zapraszam dalej.

Zdecydowałam się napisać ten post jako podsumowanie października. Wspomnę tu nie tylko o raku piersi, ale również o innym nowotworze – szyjki macicy. Wiele młodych kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że obie te choroby im zagrażają. Statystyki w Polsce są niestety niechlubne. Wiele z kobiet zaatakowanych tą chorobą umiera, gdyż zostaje ona zbyt późno zdiagnozowana.

W mojej rodzinie występuje niewielkie ryzyko zachorowania na te typowo kobiece  nowotwory, jednak staram się regularnie wykonywać samobadania. Dlaczego? W wieku 20 lat raczej nie zaatakuje mnie złośliwy nowotwór. Raczej… – to słowo klucz.

Moja koleżanka w wieku 17 lat wykryła u siebie maleńkiego guza, który na szczęście okazał się być nieszkodliwy i obyło się bez operacji – wystarczyło leczenie farmakologiczne. Mit, że młodych kobiet to nie dotyczy został w tym momencie obalony.

Słyszałam też o wielu przypadkach młodych kobiet w wieku produkcyjnym, które chorują na raka szyjki macicy. Wywołany jest on wirusem HPV (jest to wirus, który jest przyczyną m.in. niektórych brodawek lub opryszczki). Nosicielem takiego drobnoustroju może być każdy z nas, niezależnie od tego, czy ma wielu partnerów seksualnych czy jednego. Nasza higiena również nie ma na to wpływu. Wiem, że nie każdego stać na szczepionkę, ale profilaktyka również zapobiega zachorowaniom. Pamiętajmy więc o regularnych wizytach u ginekologa i badaniom cytologicznym.

Nie dajmy się zabić – badajmy się!

Szerzycie świadomość o profilaktyce kobiecych nowotworów? Zetknęłyście się z osobą, która przeżyła te dramatyczne chwile na własnej skórze?

Porozmawiajcie z koleżankami – zapytajcie kiedy się ostatnio badały, czy wiedzą jak bardzo narażone są na niebezpieczeństwo. Dzielmy się wiedzą, bo kiedy wiemy więcej, jesteśmy bezpieczniejsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *