#LETNICZAS | SŁOŃCE TO ZŁO? KILKA SŁÓW NA TEMAT OCHRONY PRZED PROMIENIOWANIEM UV

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 1
 Hej!
Mimo tego, że dziś pogoda na Podlasiu nie do końca dopisuje będę dziś pisać o opalaniu, promieniowaniu UV, kilku mitach dotyczących słońca i filtrów,  a także o moim podejściu do tematu. Tym samym otwieram tym wpisem kolejną serię wpisów, tym razem traktujących o zbliżającym się lecie i przygotowaniach do ciepłych dni. Znów mam przyjemność organizować ją z cudownymi osobami, których blogi podeślę Wam pod koniec tego posta.
Jeśli temat Was zainteresował, a zdjęcia się spodobały – zapraszam dalej, na pewno nie będzie nudno – postaram się pisać zwięźle, krótko i na temat (to do mnie takie niepodobne :P).

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 2

FOTOTYP SKÓRY – JESTEM ALBINOSEM? 😮

Za barwę naszej skóry, włosów i tęczówek odpowiada melanina, czyli substancja produkowana w naskórku przez obecne tam melanocyty. To, ile znajduje się w nas melaniny skutkuje tym, jak ciemna jest nasza karnacja. Według skali Fitzpatricka wyróżniamy sześć fototypów skóry – od najbledszego, do najciemniejszego. W skrócie:
 • Fototyp pierwszy to osoba o bardzo jasnej karnacji, oparzenia posłoneczne występują zawsze, a skóra się nie opala.
 • Fototyp drugi to osoby z jasną karnacją, u których również oparzenia występują przy każdym kontakcie ze słońcem, ale po kąpieli słonecznej skóra lekko się opala.
 • Fototyp trzeci to osoby ze skórą zawsze się opalającą, u których czasem występują poparzenia słoneczne.
 • Fototyp czwarty to osoby, które łatwo się opalają, a ich skóra nie ulega poparzeniom.
 • Fototyp piąty to osoby o umiarkowanej pigmentacji, które po każdej wizycie na słońcu się opalają.
 • Fototyp szósty to osoby rasy czarnej, które nie są narażone na poparzenia słoneczne.
Poznanie fototypu swojej skóry nie jest oczywiste, może się on również zmieniać z wiekiem (w pewnych graniach) i z czasem ekspozycji na słońce. Związany jest zazwyczaj ze strefą, w której mieszkamy. Na moim przykładzie – jako dziecko byłam typową I – blada, nawet kilak minut na słońcu skutkowało pęcherzami i słoneczną skórą. Teraz jestem II – nadal opalam się na raka mimo stosowania wysokich filtrów, ale lekko brązowieję. Błędem jest klasyfikowanie osób z ciemnymi włosami w wyższych fototypach, tak jak i tych z jasną czupryną do niższych.

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 3

SPF, PPD, PA – A CO TO TAKIEGO? A PO CO TO POTRZEBNE?

SPF to skrót od wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej. Określa to, jak długi czas filtr chroni nas przed promieniowaniem UVB i na ile to promieniowanie przepuszcza. Wyróżniamy 3 typy ochrony – niską, średnią, wysoką. Filtry występują w granicach SPF 2 do SPF50+ – każdy filtr z wartością większą niż 50 jest tak oznaczany. Najbardziej popularne wartości to te o faktorze 15, 30 i 50+. Filtr UV nie chroni przed słońcem w 100% , dlatego stosowanie nazwy „bloker” zostało zakazane do stosowania. To promieniowanie UVB powoduje jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów – czerniaka.
PA to wartość ochrony przed promieniowaniem UVA – czyli tym, które powoduje fotostarzenie się skóry – ma dłuższa długość fali i głębiej penetruje skórę. Promieniowanie UVA negatywnie wpływa na struktury skóry właściwej, powoduje powstawanie przebarwień posłonecznych (hiperpigmentacyjne znamiona, które ciężko jest usunąć). Ochrona PA występuje w formie plusików – od „+” do „+++”. Pojawiają się też filtry z „++++”, ale standardy określania PA nie są tak jasne jak SPF, więc nie ma skali, do której mogłybyśmy przyrównać ochronę daną nam przez filtr „+”, czy „+++”.

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 4

FILTRY CHEMICZNE A FIZYCZNE. FILTRY PRZENIKAJĄCE.

Filtry dzielą się na fizyczne, czyli np. dwutlenek tytanu i tlenek cynku, a także filtry chemiczne, np. Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine,  Diethylhexyl Butamido Triazone. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykane są filtry mieszane, które zawierają i chemiczne składniki, i mineralne – z takich korzystam i ja. Plusem filtrów fizycznych jest to, że są raczej bezpieczne dla skóry (chociaż warto jest unikać tlenków o nanocząsteczkach), ale po starciu nałożonej warstwy nie chronią. Mogą też bielić. Filtry chemiczne mogą podrażniać, czasem piec i w moim przypadku miało to miejsce, kiedy przedobrzyłam z retinoidami. Są jednak na tyle dobrze przebadane, że polecane są nawet dla skór atopowych i wrażliwych.
Co to filtry przenikajace? Takie, których lepiej unikać – wnikają do krwiobiegu i mogą powodować zmiany w naszym organizmie (np. hormonalne, bo umieją zachowywać się jak te cząsteczki), chociaż ich temat nadal jest kontrowersyjny, Nawet jeśli miałoby się to okazać nieprawdą wolę dmuchać na zimne i ich unikać. Są to przykładowo:
 • 4- Methylbenzylidene
  Camphor
 • Benzophenone-3
 • Benzophenone-4
 • Etylhexyl
  Methoxycinnamate (Octylmethoxycinnamate), który jest bardzo często spotykany w
  kosmetykach.
 
letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 5

CAŁODZIENNA OCHRONA? ILE MAM TEGO NAKŁADAĆ?

Aby
filtr miał szansę zadziałać powinien być nałożony w odpowiedniej
ilości. Mając na uwadze ten fakt twierdzę, że zwykły krem na dzień z SPF
nie chroni nas przed słońcem, ponieważ nakładamy go na skórę za mało.
Filtry powinny być nakładane w sporej dawce, ale nie warto z nimi
przesadzać – mogą bielić skórę, zmniejszać trwałość makijażu, a źle
dobrane nawet zapychać. W internecie krążą różne informacje na temat
ilości wystarczającej na skórę twarzy – ja staram się aplikować co
najmniej mililitr specyfiku.
Czy
filtr chroni przez cały dzień? Nie.
Powinno się go reaplikować, ja
jednak tego nie robię – zazwyczaj gdy nakładam krem z filtrem i wychodzę
z domu mam nałożony makijaż i nie jestem w stanie zmyć go w ciągu dnia.
Trzymam się jednak tej zasady na wakacjach – filtr dokładam co
kilkadziesiąt minut, albo po kąpieli w morzu czy jeziorze.
To, że jest wodoodporny
nie oznacza, że przetrwa najbardziej szalone zabawy 😛  

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 6

DLACZEGO OCHRONA OCZU JEST TAK WAŻNA? CO Z OBSERWACJĄ ZNAMION?

Przyznać się, ile z Was ma kupione dobre okulary z filtrem? Ja też nie jestem bez winy – mimo tego, że mam duże problemy ze wzrokiem w odpowiednie okulary zainwestowałam dopiero w zeszłym roku… Teraz żałuję, ponieważ te z bazarku mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Naturalną reakcją oczu na słońce jest zwężenie źrenic – minimalizuje to ilość promieni, które dostają się do jego wnętrza i padają na siatkówkę. Co dzieje się, gdy zakładamy okulary? Źrenica, tak jak w ciemności, rozszerza się. Więcej światła wpada do oka. Jeśli okulary nie mają filtra promieniowanie UV odpowiedzialne za powstawanie nowotworu skóry nie jest blokowane czy osłabiane. Wbrew powszechnej opinii czerniak lokalizuje się nie tylko na skórze, ale też błonach śluzowych i właśnie w oku. Mam nadzieję, że przemyślicie sprawę – dobrze chroniące okulary można kupić już za 200 zł, więc w skali kilku lat to żaden wydatek, a to zdrowie jest najważniejsze.
Warto obserwować też znamiona i otaczać je szczególną opieką. To na nie filtr powinien być nakładany najdokładniej i z największą starannością. Jak odróżnić pieprzyk od złośliwej zmiany? Warto posłużyć się systemem opisującym zmiany występujące przy czerniaku:
 • A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
 • B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
 • C (color) – kolor – kolor czerniaka jest różnorodny od
  jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z
  punktowym skupieniem barwnika,
 • D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm,
 • E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.
(Źródło : Piotr Rutkowski, Piotr J. Wysocki. Czerniaki skóry.)

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 7

CZY COŚ MOŻE ZASZKODZIĆ? CZYNNIKI UWRAŻLIWIAJĄCE NA SŁOŃCE.

Wiele substancji może uwrażliwić nas na słońce i sprawić, że poparzenia będą pojawiały się znacznie szybciej i mogą być dotkliwsze. Takimi substancjami jest wiele leków, szczególnie antybiotyków (przechodziłam to z antybiotykiem dermatologicznym, nie polecam :P), czasem zadziałaś mogą tak też tabletki antykoncepcyjne, a także moczopędne, które są często stosowane przez osoby z lekkim nadciśnieniem. Tyczy się to również ziół – np. dziurawca. Latem warto też uważać z aplikacją na skórę twarzy produktów z witaminą A – staram się wtedy ograniczać retinoidy. To samo ma się kwasów i mocno złuszczających zabiegów – im „świeższa” skóra, tym bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ przy zbyt niskiej ochronie mogą powstawać na skórze nieestetyczne plamy hiperpigmentacyjne, które bardzo ciężko jest później usunąć. Nie warto wystawiać na słońce świeżych blizn i przebarwień, np potrądzikowych, bo zamiast zniknąć mogą ulec utrwaleniu.

letni czas, opalanie, promieniovanie uv, filtry blog 8

NA ZAKOŃCZENIE – MOJE ULUBIONE FILTRY


Przez kilka ostatnich lat najczęściej sięgam po filtry przeciwsłoneczne dedykowane skórze twarzy od La Roche Posay. Miałam już lekki fluid, teraz kończę drugie opakowanie żel-kremu suchego w dotyku, a czeka na mnie Cicaplast. Zawsze wybieram filtry 50+, chociaż przy wyborze tych o ciała nie jestem już tak restrykcyjna. Unikam filtrów przenikających. Jeśli siedzę w domu, a słonce nie może mnie dorwać nawet przez okno odpuszczam filtry i daję mojej skórze odpocząć 🙂

Mam nadzieję, że mój post Wam się spodobał – zapraszam do reszty dziewczyn:

Lubicie takie wpisy z przydatnymi informacjami? Nic nie namieszałam? A może komuś pomogłam?
Pozdrawiam :*
 WPIS NIE JEST SPONSOROWANY.