#FEBNAILS | PAZNOKCIE A ZDROWIE I MEDYCYNA

 

Cześć!
Jest już strasznie późno, a ja dopiero siadam do napisania tego posta… Tak, piszę go o 22, mam nadzieję, że zdążę przed północą – nie chcę sprawić dziewczynom zawodu. 
Jeśli miałabym w kilku zdaniach podsumować ten tydzień – pot i łzy – dawno się już tak nie zmęczyłam, mam nadzieję, że od jutra zaczną się dla mnie łaskawsze dni 😛 Większość spraw udało mi się pozałatwiać, więc nic oprócz zajęć i nauki nie powinno absorbować mojego czasu 🙂
Dziś postanowiłam napisać Wam nieco inny, odmienny od reszt wpisów post. Nie mam zdolności do malowania paznokci, dlatego opowiem Wam o paznokciach w medycynie 😛 Jesteście ciekawi, co znajdzie się w jego dalszej części – zapraszam! 🙂

PAZNOKCIE, A ZAWÓD MEDYCZNY
Dłonie i paznokcie są nie tylko wizytówką kobiet, ale każdego człowieka. Zawsze myślałam, że na studiach medycznych będę musiała wystrzegać się malowania paznokci i skracać je za każdym razem kiedy zaczną wykraczać poza opuszki palców. Na kierunku lekarskim nikt nie zwraca nam uwagi – są dziewczyny z paznokciami, w które ciężko jest cokolwiek złapać i jedyne, co dostają, to komplementy na ich temat 😛 Na pielęgniarstwie jest za to całkiem odwrotnie – tam pomalowane paznokcie są źródłem wielu nieporozumień i uwag, dlatego lepiej nie ryzykować.
A jak ma się to w dorosłym życiu i późniejszej praktyce? Raczej tak samo, chociaż odchodzi się od tego, żeby zwracać uwagę pielęgniarkom. 
Jak ja wyobrażam sobie idealne dłonie pracowników służby medycznej? Zadbane, z krótszymi paznokciami, pociągnięte chociaż odżywką – ważne, żeby prezentowały się schludnie i elegancko. „Szpony” są moim zdaniem nie na miejscu, ale kto co lubi. A Wy, jak je sobie wyobrażacie?
CO PAZNOKCIE MÓWIĄ I TWOIM ZDROWIU?
  • Niedobór witaminy B7
Wiąże się on z przesuszeniem paznokci, a więc i ze zwiększoną ich łamliwością i kruchością. Wystarczy nawet lekkie uderzenie aby paznokieć złamał się bądź ukruszył.
  • Pionowe fałdy, wzniesienia na płytce
Pionowe wyniesienia są typowe raczej dla osób starszych i wiążą się z wiekiem. Tak, jak na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, tak zmienia się struktura płytki naszych paznokci. Mogą być także skutkiem wielu chorób, chociaż jeśli nie występują wraz z innymi zmianami można spać bezpiecznie. 
  • Poziome fałdy i dołki na paznokciu
O ile pionowe bruzdy wiązały się z wiekiem, tak poziome są już wynikiem niewłaściwie wykonywanego manicure. Zbyt mocne usuwanie skórek z płytki, wycinanie ich radełkiem i majstrowanie przy proksymalnym brzegu paznokcia (tym od strony palca) wiążą się z uszkodzeniem zewnętrznych warstw paznokcia – warto być przy tych czynnościach delikatnym. Poziome bruzdy mogą też wiązać się z łuszczycą.
  •  Żółte paznokcie
Winne są papierosy, zbyt duża ilość karotenu, choroby wątroby czy niedobór witaminy E. Warto zacząć od zbadania poziomu witaminy lub uważać na pomarańczowe czy marchwiowe soki i żółte warzywa i owoce 😛
  • Grzybica
Choroba, którą dość łatwo jest się zarazić, szczególnie jeśli chodzi się na basen lub nosi się niedopasowane, nieoddychające buty i skarpetki (wilgoć i ciepło sprzyja rozwijaniu się grzybów). Paznokcie mogą mieć wtedy zielonkawy kolor, być miękkie, łuszczące się warstwa po warstwie a także wydają niezbyt przyjemny zapach. Podejrzewasz u siebie grzybicę – koniecznie zgłoś się do lekarza.
  • Białe plamki na paznokciu
Ile ja się nasłuchałam na ich temat – a, bo nie jesz owoców, nie jesz warzyw, to wszystko przez brak witamin i minerałów! Po części tak 😛 Wiąże się to głównie z niedoborem cynku, ale może mieć też zupełnie inne podłoże. U mnie często plamki pojawiają się po uszkodzeniach mechanicznych – tu stuknę palcem, tu uderzę, a zamiast krwiaków pojawiają się u mnie białe kropki.
  •  Onycholiza 
Wbrew wszelkiemu przekonaniu nie jest to choroba zakaźna, często powstaje przez uszkodzenia mechaniczne, a nie chemiczne. Onycholiza to odejście płytki od macierzy, warto iść wtedy do lekarza, który przepisze maści sterydowe. Nie radzę kombinować z olejkiem herbacianym – olejki eteryczne mogą uczulać, więc nie warto ryzykować pogłębieniem problemu.
DLACZEGO NIEPOMALOWANY PAZNOKIEĆ RATUJE ŻYCIE?
Jak wiecie – w życiu różnie bywa. Wypadki zdarzają się nawet najbardziej ostrożnym. Dlaczego warto mieć niepomalowane paznokcie? Dlaczego przy zabiegach lub operacjach warto jest zrezygnować z pomalowania chociaż jednego pazurka? Po pierwsze – pulsoksymetr nie może prawidłowo odczytywać parametrów życiowych nawet wtedy, kiedy paznokcie pomalowane są na jasny kolor. Z drugiej strony kiedy dochodzi do niedotlenienia – najpierw widać to po sinych paznokciach. Często wykonuje się test – naciska lekko na paznokieć i bada się, w jakim czasie powróci on do naturalnej, lekko różowej barwy. Im dłużej to trwa, tym słabsze jest krążenie naszej krwi.
To by było na tyle! Mam nadzieję, że post o trochę innej tematyce się Wam spodobał 🙂 Zapraszam do pozostałych dziewczyn, które współtworzą serię #Febnails 🙂

Udało mi się Was zaciekawić? Znalazłyście tu jakąś informację, o której nie miałyście pojęcia?
Pozdrawiam!