1. Strona Główna
  2. O mnie
  3. Serie na blogu
  4. Lifestyle
  5. Kosmetyki
  6. Kontakt
  7. INCI
  8. /elfnaczi snapchat icon twitter icon facebook icon instagram icon
Elf Naczi: Co mnie irytuje w blogsferze - czy zmusi to kogoś do zastanowienia?

czwartek, 6 lutego 2014


Co mnie irytuje w blogsferze - czy zmusi to kogoś do zastanowienia?Hej :D Znów borykam się z kilkoma problemami, ale w końcu mój photoshop odpalił i jest dobrze! :D Już dawno nie pisałam nic typowo filozoficznego, paplaniny w moim stylu, czy czegoś podobnego więc się za to zabieram :P

Chciałam dzisiaj dać kilka rad i zwrócić uwagę na problemy naszej internetowej blogsfery. Zacznę od wyglądu bloga, następnie przejdę do tekstu a kończę na zachowaniach osób poruszających się po naszych stronach.

1. Nagłówek

Pierwsze co się rzuca w oczy - nagłówek. Nie ciepię gdy jest to masa posklejanych ze sobą zdjęć, które w ogóle do siebie nie pasują. Moim zdaniem nie powinien on być krzykliwy, bo to odstrasza. Osobiście gdy spotykam takie blogi jakoś automatycznie je odrzucam - robi tak moja podświadomość i nic na to nie poradzę :C Obrazek ten, czy tekst powinien być stonowany, pasować do tematyki bloga lub zainteresować danej osoby, powinien być w jej stylu. To coś, co nadaje naszej stronie indywidualnego charakteru, a co za tym idzie jest to coś bardzo ważnego dla kreowania naszego internetowego wizerunku.

2. Tło 

Kolejna rzecz, która nie powinna krzyczeć. To nie tło jest najważniejsze, a tekst lub zdjęcia, które tworzą bloga (zależnie od rodzaju - przecież istnieją fotoblogi w których przeważają zdjęcia :) ). Pięćdziesiat tysięcy migających gwiazdek, brokatów i kotków z internetów skutecznie rozprasza, uwierzcie mi na słowo :P Tło powinno być harmonijne, również dopasowane do stylu strony tak jak nagłówek.

3. Dodatki

Tutaj jestem skłonna twierdzić że im mniej tym lepiej. Jest to moim zdaniem kolejna rzecz która może rozpraszać i odciągać od rzeczy na blogu najważniejszych. Uważam iż nie jest konieczne dodawanie zegarków, obrazków, kalendarzy czy radyjka oraz youtube, bo każdy może znaleźć to w internecie. Osoby szukające informacji o nowej szmince raczej nie zostaną na stronie tylko dlatego, że z głośników nagle słychać Rihannę której nienawidzą :P Taka mała dygresja - mnie osobiście odrzuca jak nagle na full słyszę jakiego wykonawcę i to zazwyczaj takiego jakiego nie lubię :p Rzadko potem odwiedzam takie strony.

4. Zdjęcia

Przyznaję się bez bicia -  w tej kwestii i ja popełniam wiele błędów. A może popełniałam, bo staram się je naprawiać. Rozumiem, że nie każdego stać na oddzielną lampę błyskową, albo dodatkowe oświetlenie, ale zdjęcia powinny być wykonane starannie, z dobrą ostrością. Na rozmazane nikt nie spojrzy. Zdjęcia też nie powinny przestawiać zbyt wielu obiektów na raz, aby nie stworzyć wrażenia chaosu, nieładu i bałaganu. Lepiej skupić się na jednym fotografowanym obiekcie. MOŻECIE MNIE TERAZ BICZOWAĆ :P

5. Treść

Literówki zdarzają się każdemu, różne osoby mają różne style pisania - do tego się nie czepiam :P W naszej pracy jednak nie powinny pojawiać się błędy ortograficzne oraz miliony powtórzeń - zniechęca to czytelnika do lektury i sprawia, że tekst wydaje się nudny. Czcionka nie powinna być też zbyt mała czy zbyt wielka. Posty powinny być pisane "po polsku" - bez udziwnien typu FaLa czy milion emotikon. Uśmieszek raz na jakiś czas jest wskazany, ale ograniczmy to trochę :P Zależy jak poważny tekst mamy zamiar napisać. Czcionka nie powinna męczyć oczu i być łatwa to rozczytania - takie pismo od razu łatwiej przyjąć i szybciej się je lustruje. Zaznaczanie i podkreślanie oraz pogrubianie rezerwujemy jedynie dla najważniejszych informacji lub w celu rozdzielenia akapitów tekstu czy stworzenia śródtytułu :)

6. Zachowania

Ja rozumiem wszystko, jestem bardzo tolerancyjna, ale...
... ale bardzo szybko się denerwuję :P
Sama na początku popełniałam ten błąd i pewnie irytowałam nie jedną blogerkę pisząc:

"Fajny blog, zapraszam :........ "

Teraz jednak wiem, że jest to błąd, na szczęście długo w tym nie trwałam i za to mi chwała :P Nawet i na moim mało popularnym blogu zdarzają się komentarze tego typu. Jeśli już decydujemy się na wklejenie linku przeczytajmy chociaż posta pod którym piszemy i odpowiedzmy na zadane pytania czy podzielmy się opinią na dany temat. To wcale nie jest takie trudne, a osoba, która to pisała od razu przychylniej na nas patrzy. Na blog takiej osoby wejdzie więcej osób, a może inaczej... Więcej osób na takim blogu POZOSTANIE, a chyba to jest dla nas ważniejsze niż puste, nic nie znaczące wyświetlenia. Spamerom mówię wielkie nie i tak już pewnie pozostanie. W internecie powinniśmy również wykazać się kulturą, a jeśli chcemy kogoś skrytykować, to wybierajmy jedynie konstruktywną krytykę, która zmobilizuje do działania, a nie kogoś obrazi.

To by było na tyle :D Koniec mojego ględzenia, ciekawa jestem tylko, czy ktoś to przeczyta do końca :P

Podzielacie moje zdanie czy może jesteście przeciwni? Może macie jeszcze inne zastrzeżenia o których zapomniałam a warto byłoby o tym wspomnieć? Jakie macie zdanie na ten temat?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...